O klientovi
Raven Fishing je největším rybářským a outdoorovým obchodem v Evropě.
Česká pobočka zahrnuje rozsáhlou kamennou prodejnu v Brně a e-shop nabízející největší sortiment rybářských potřeb skladem.
Více o klientovi na www.raven-fishing.cz
Výsledné řešení
Co se podařilo?
- Sjednotili jsme vzhled e-mailů podle korporátní identity společnosti, takže jsou jasně identifikovatelné se značkou Raven Fishing.
- Dále jsme vyladili proces komunikace ohledně náplně každého budoucího newsletteru tak, aby se jednalo o co nejvíce automatizovanou činnost, která zabírá co nejméně času.
- Schvalovací procesy jsme také vychytali, aby nové sdělení zákazníkům mohlo spatřit světlo světa co nejrychleji, a to jak u dlouhodobě plánovaných akcí, tak i nárazových speciálních nabídek.
Naměřili jsme
- E-mail se stal čtvrtým nejsilnějším zdrojem tržeb e-shopu. Jelikož e-shop Raven Fishing do této chvíle hromadný e-mailing neprovozoval, jsou tyto tržby velmi významným navýšením celkového obratu e-shopu.
- Newslettery si vedly v minulém roce lépe než návštěvnost z odkazujících stránek, PPC reklam a návštěv ze sociálních sítí (seřazeno od nejsilnějších zdrojů tržeb).
Návštěvnost z newsletterů tvoří důležitou část veškerého trafficu, která by neměla být opomíjena.
Jaké byly newslettery?
Reklamní sdělení e-shopu, která jsme rozesílali e-mailem všem zákazníkům byla jednotná svým vzhledem a přitom každý newsletter byl zcela unikátní.
Vždy se jednalo o něco zajímavého. Předměty jednotlivých e-mailů jsme se snažili psát tak, aby zprávy stály za otevření a přečtení.
Některé předmětové věty byly i A/B testovány. Na dostatečně statisticky významném vzorku jsme otestovali, který předmět si vedl v míře prokliku lépe a ten vítězný jsme rozeslali na zbytek databáze.
Z jakých částí se newslettery skládaly?
Každý newsletter se držel wireframu (rozvržení), který jsme po každém rozeslání vylepšovali na základě poznatků a dat z předchozí rozesílky.
Hlavní funkční prvky struktury newsletteru pro e-shop, které považujeme za povinné a uživateli velmi používané:
- Hlavička, která obsahuje korporátní identitu a hlavní claim. Díky obrandované hlavičce příjemci okamžitě ví, který e-shop jim e-mail zaslal a také to šíří povědomí o značce.
- Kategorie - hlavní kategorie e-shopu. Uživatelé se mohou podívat do specifické kategorie e-shopu (zkratka) a koupit si, co jim chybí.
- Banner s hlavní sdělením poslání newsletteru, které prezentuje hlavní akci:
- Akce může být slevového charekteru,
- nebo se může týkat poštovného.
- U každé akce musí být jasně definováno, od kdy do kdy platí.
- Akční produkty zobrazené tak, aby se pro ně zákazník pokud možno nadchl a šel si je koupit, nebo o nákupu začal přemýšlet.
- Bestsellers - blok s dlouhodobě nejvíce prodávanými produkty.
- Banner s upoutávkou na to, na co se mohou zákazníci těšit příště.
- Blok s fotografií prodejny / skladu.
- Adresa prodejny a výzva k připojení na stránku obchodu na Facebooku.
Best practice aneb poznatky z tohoto projektu
Zjistili jsme, že zprvu trochu nebezpečné a neustálé slevy mohou být přetaveny ve výhody, přidanou hodnotu a podporu prodeje, ale nesmí být tyto slevy neustále k dispozici. Toho jsme dosáhli pomocí časového vymezení a oznámení, kdy přesně bude sleva k dispozici a kdy končí platnost slevy. Časové vymezení musí být vidět vždy na první pohled a musí být dobře pochopitelné. Nejvíce se nám osvědčily akce trvající od pondělí do nedělního večera.
Velmi pomohlo, když jsme si dali záležet jak s předmětem newsletteru, tak i s úvodní větou. Skvěle funguje umístění odkazu na akční nabídku ještě před obrázkový obsah.
-
Spojení nabídky s výhodou, kterou nákup / inspirace uživatelům pomůže
-
Sleva 20 % na rybářské křesla, spacáky, bivaky a lehátka, aneb komfortní pobyt u vody
-
Upozornění - Cokoli, na co si mají uživatelé dát pozor
-
Ideálně kdy budou slevy, nebo co se bude dít následující měsíc.
Také je dobré si vyhrát s alternativními texty a jejich nastylováním – zaznamenali jsme vyšší míru prokliku právě u e-mailů, které byly takto vyladěny.