Influencer marketing je stále častější formou propagace
Tato forma marketingu zaznamenává stále větší a větší růst (graf tohoto trendu má od r. 2014 do r. 2019 rostoucí charakter). A samotné sociální sítě jsou toho důkazem - téměř v každém příspěvku je dnes něco propagováno.
Pokud jste tak zatím také neučinili, doporučuji zahrnout influencery i do vašeho marketingového mixu. Nejdříve však zhodnoťte, zda-li je využití influencer marketingu relevantní k charakteru vašich produktů/služeb. Pokud ano, jděte do toho.
Využijte influencer marketing, dokud je to možné. Je pravděpodobné, že v budoucnu mohou lidé mít na tuto formu propagace takzvanou „bannerovou slepotu“. Aktuálně se však influencer marketing těší velké oblibě, je na vrcholu a stále dobře funguje.
Influencer marketing v kostce
Co je to influencer marketing?
Influenceři jsou lidé/subjekty, které mají schopnost ovlivňovat svoji skupinu sledovatelů (nebo i třeba celý trh či dané odvětví). Než byl pojem influencer marketing zpopularizován influencery na sociálních sítích, tak hlavní influenceři byli (a jsou i dnes) např.: politici, experti/analytici, novináři, celebrity a další.
Tito influenceři (kromě těch zcela nezávislých) jsou součástí tzv. Word of Mouth Marketingu (šeptanda) a komunikují informace, které jsou z části jejich názory a z části ne. Pokud dotyčný influencer dělá pro někoho marketing, tak je to komunikace produktů a služeb zpravidla na objednávku. Ano, dá se říci, že je to prostě kampaň😉.
Influencer marketing dnes
V současnosti influenceři působí na své publikum (především) prostřednictvím zmiňovaných sociálních sítí.
Na konci tohoto článku najdete další informace a vysvětlení pojmů, které vám mohou dále rozšířit obzor o influencer marketingu - přečtěte si Časté otázky ohledně influencer marketingu.
Tolik k obecnému úvodu do influencer marketingu. Pojďte se se mnou podívat, jak z takovéto spolupráce vytěžit maximum pro váš brand či produkt. Vyzkoušejte si, zda pomocí promyšlené kampaně můžete dosáhnout dobrých výsledků pomocí influencer marketingu i vy.
Najděte toho správného influencera
Protože influencerů je dnes (stejně jako možností, jak s nimi můžete spolupracovat) nepočítaně, na začátku je potřeba zodpovědět si několik otázek:
Jaký typ influencera hledám?
Odpověď na tuto otázku je úzce spojena s tím, jaký produkt či službu chcete propagovat. Jde o kosmetiku? Elektroniku? Nabízíte služby z oblasti gastronomie? Založili jste nějaký sociální projekt? Věřte nebo ne, de facto pro každý produkt či službu lze najít vhodného influencera. Nezapomínejte však, že influencer, kterého si nakonec vyberete, by se měl ve své tvorbě zabývat něčím přinejmenším příbuzným s vaším produktem či službou. Dá rozum, že člověk recenzující elektroniku asi nebude chtít spolupracovat s kosmetickou značkou. Naopak to ale fungovat může - to záleží na konkrétním případu.Na jakých sociálních sítích chci produkt propagovat?
Stejně jako předchozí otázka je i tato spojena s tím, jaký produkt či službu chcete světu představit. Je potřeba zvážit, zda si vystačíte s propagací pomocí fotografií, videa nebo je potřeba napsat o produktu či službě delší článek. Pro produkty, které zkrátka a dobře lahodí oku, se vyplatí zkusit influencery na Instagramu. Pro video se lépe hodí YouTube a pro delší články influenceři, kteří pravidelně blogují. Příjemné je, že většina influencerů dnes působí minimálně na dvou a více sociálních sítích a mohou tak vytvořit více propagačních příspěvků v různém stylu.
Kolik chci do influencer marketingu investovat?
Zde se vaše rozhodování bude odvíjet od toho, jak moc velkou propagaci od influencera vyžadujete, jak moc známý nebo neznámý je váš produkt či služba a jaký na to všechno máte rozpočet. Částky za influencer marketing se dnes pohybují od 0 Kč až po desítky tisíc. Obvykle platí, že čím více má influencer tzv. followerů, tedy osob, které jej pravidelně sledují, tím vyšší částku za marketingové služby bude tento influencer požadovat.
Pokud jste se zamysleli nad všemi předchozími otázkami, je na čase najít vhodného influencera a požádat jej o spolupráci. Nezastíráme, že tento úkol zabere trochu času - čím lepšího influencera pro svůj produkt najdete, tím větší je šance, že zaujmete jeho sledovatele. K nalezení ideálního influencera vám pomůže prostudování jeho sociálních sítí, jeho příspěvků a na Instagramu třeba také hashtagy, s jejichž pomocí můžete vhodného influencera najít. Nezapomeňte se také podívat, jak moc aktivní je jeho publikum. Od věci není ani náhodná kontrola followerů (to se týká především Instagramu) - v poslední době se totiž rozmohl nešvar v podobě placených robotů, kteří influencerům přihrávají neaktivní, falešné uživatele coby followery. Na první pohled to tak může vypadat, že influencer má hodně odběratelů - při bližším zkoumání ale můžete zjistit, že většina těchto followers jsou právě ony falešné profily.
Oslovení influencera
Našli jste vhodného influencera či influencery? Gratuluji. Zde ale vaše cesta nekončí. Je potřeba se s influencerem zkontaktovat a domluvit si podmínky spolupráce. Nejvhodnější způsob je komunikace e-mailem, v případě větších projektů pak samozřejmě osobní setkání. Srovnejte si v hlavě, co od influencera požadujete. Nezapomeňte na začátku představit svůj produkt nebo svou službu. Zkuste influencera požádat, zda by nevyzkoušel váš produkt a nepředstavil jej svému publiku. Vhodným způsobem influencer marketingu je také nabídnutí vašich produktů do různých soutěží či poskytnutí jedinečného slevového kódu. Buďte kreativní - potřebujete nasbírat fanoušky na sociální sítě vašeho brandu? Zkuste influencera požádat například o soutěž podmíněnou sledováním vašeho profilu na sociální síti.
Představte influencerovi své požadavky
Je dobré mít konkrétnější představu o tom, jak by měl vypadat příspěvek, ve kterém bude influencer propagovat vaši službu nebo produkt. Pokud je influencer aktivní na více sociálních sítích, požádejte o příspěvek na každé z nich. V případě Instagramu pak nezapomeňte na reklamu ve Stories. Nový algoritmus Instagramu je totiž nevyzpytatelný a rád schovává nové příspěvky ve feedu. Tak se může lehce stát, že instagramový příspěvek s vaším produktem se většině sledovatelů vůbec nezobrazí. Příspěvek ve Stories je oproti tomu větší jistotou - instagramoví uživatelé si na jejich sledování postupně zvykají a jejich obliba roste. Je dobré influencera informovat o výhodách a vlastnostech vašeho produktu a také jej požádat, aby se o nich v příspěvku zmínil. Docházejí vám nápady? Nechte vše na influencerovi - sám nejlépe ví, co na jeho publikum platí.
Zkuste pravidelnou spolupráci s influencery
Představujete nové výrobky častěji? Zkuste si s influencerem dohodnout pravidelnou spolupráci. Mnoho menších influencerů ocení třeba jen produkty zdarma bez nároku na odměnu za propagaci - na oplátku se o produktech zmíní před svým publikem a vy tak budete mít zajištěno, že neupadnete v zapomnění.
Influencer marketing je jedinečnou příležitostí, jak dát o svém produktu nebo službě vědět potencionálním zákazníkům. S jeho pomocí lze totiž poměrně snadno vyfiltrovat skupinu lidí, která o váš produkt či službu bude mít zájem. Pokud se na výběr influencerů a vymýšlení marketingové strategie necítíte, můžete vyzkoušet některou z agentur, která influencery zastupuje. Ta vám pomůže s výběrem influencera a třeba i s návrhem kampaně. Počítejte ale s tím, že budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.
Jsou důležití mikroinfluenceři a kdo to vůbec je?
Odpověď zní ano, mikroinfluenceři jsou velice důležití pro váš marketingový mix. Pojďme začít tím, že si vysvětlíme, kdo to vlastně mikroinfluencer je.Mikroinfluenceři jsou běžní uživatelé sociálních sítí, kteří zároveň kupují vaše produkty nebo o ně mají zájem. Každý uživatel Facebooku nebo Instagramu má svůj okruh vlivu - své přátele a sledující, kteří ve svých newsfeedech vidí jeho příspěvky.
Mikroinfluencer sám o sobě nemá takový vliv jako profesionální influencer. Nemá tisíce followers, ale spíše to jsou desítky či nižší stovky. To však neznamená, že nemůže ovlivnit a inspirovat spoustu lidí k nákupu propagovaného produktu/k využití vaší služby, o které chcete dát světu více vědět.
Efekt propagace pomocí mikroinfluencerů vznikne až z většího množství těchto zapojených osob. Čím více lidí přesvědčíte, aby o vašich produktech psali a sdíleli své dojmy, tím lépe.
Nevýhodou mikroinfluencerů je nemožnost přidávat přímé odkazy do Stories na Instagramu - to je totiž možné až po dosažení hranice 10 000 followerů.
Přesto vám doporučujeme, abyste si mikroinfluencery hýčkali, velice to totiž pomáhá k budování vztahu zákazníků k vaší značce. Však to znáte z běžného života - doporučením od blízkého nebo kamaráda se věří tak nějak lépe.
Influencer marketing - tipy
Tip č. 1: máte dostatečně zajímavý produkt? Třeba budete mít štěstí a ušetříte
Jste malá, začínající firma a nemáte možnost investovat velké částky do marketingu? Nebojte se oslovit několik influencerů bez předchozí domluvy. Jednoduše jim zašlete pár svých produktů na ukázku, připojte příjemně laděný dopis a požádejte je o zmínku na jejich sociálních sítích. Pokud ve svůj produkt či službu věříte, je tohle ta nejsnazší cesta, jak v podstatě zadarmo (nebo za minimální finanční rozpočet) poslat svůj produkt do světa. Věřte nám - pokud je váš produkt skutečně dobrý, lidé se to dozví.
Je totiž dost možné, že v případě velmi zajímavého produktu jej influencer opakovaně ukáže ve svých příspěvcích. Samozřejmě je to trochu risk a nemusí to vyjít.
Zároveň tu mám malý apel přímo na influencery: Bavte své publikum a přinášejte jim zajímavé novinky - vždyť to nemusí být pořád jen o penězích. Doporučuji vyváženost, ať to nedopadne jako v „síni slávy,“ nechvalně proslulém profilu @svetinfluenceru. Střídejte zajímavosti a placené spolupráce, jinak to bude nuda a to nechcete (a zejména vaši fanoušci to nechtějí ;).
Tip č. 2: na vyhodnocení složení publika influencerů používejte specializované nástroje
Kromě toho, že jsme si v Comertu právě za tímto účelem postupně vyvinuli své metody a naprogramovali nástroje, které nám pomohou podrobněji analyzovat složení followerů daného influencera, jsou k dispozici online nástroje (mnohé i zdarma), jež vám umožní nahlédnout více pod pokličku tomu, co influencer na oplátku slibuje.
Můžete např. zjistit, zda (a jak moc) jsou influencerovi followers aktivní. Doporučuji se zaměřit na komentáře: je nutné rozlišit, zda daný follower napsal komentář díky svému zájmu o příspěvek a chtěl osobně zareagovat, nebo zda se jedná o tzv. vynucený komentář v soutěži, kterých je vždycky velké množství a nedá se podle nich dost dobře posoudit kvalita a dosah influencera. Vynucené komentáře obvykle obsahují pouhé emotikony nebo dokonce pouze označené jiné uživatele Instagramu.
Tip č. 3: Nevyhodnocujte úspěšnost kampaně s influencery pouze na základě zobrazení příspěvků a „lajků“
Na začátku byste vždy měli mít definovány cíle kampaně, kterých chcete dosáhnout. Získat zobrazení (dosah) příspěvků a hodně „To se mi líbí“ je fajn, ale nemělo by to být hlavní KPI pro vaši kampaň.
Spíše by se mělo jednat o splnění cílů na vašem webu. Snažte se proto vaše influencer kampaně co nejvíce měřit a vyhodnocovat (třeba pomocí Google Analytics). Lze toho docílit např. comer.to/označenými-a-zkrácenými-odkazy. Nebo influencerovi dejte speciální kód, který potom budete trackovat u dokončených objednávek.
Chcete influencer marketing využít na maximum?
Napište nám nebo zavolejte - zrealizujeme vám kampaň s využitím influencerů na míru.
Časté otázky ohledně influencer marketingu / influencerů:
Influencer - co to je?
Kdepak, žádné co to je. Spíše se ptejte, influencer - kdo to je😉. V 99 % případů se totiž jedná o lidi, kteří mají dostatek sledujících na svých sociálních sítích, že se jejich názory/příspěvky dostanou mezi širší veřejnost.
Influenceři jsou pro online marketing důležití v tom, že se dají zařadit do mixu propagace produktu/služby a vhodně tak pomůžou rozšířit povědomí čili plnit cíle kampaně.
Při námi realizovaných kampaních za pomoci influencerů se nám podařilo již mnohokrát docílit toho, že se nerozšíří pouze povědomí (brand effect), ale lidé z cílové skupiny taktéž začali produkty a služby více nakupovat. A to je na influencer marketingu možná ještě lepší než jen platit za zobrazení příspěvků se spoluprácí. Samozřejmě je nutné vše v kampani s influencery vymyslet a provést tak, aby k nákupům došlo.
Jaký je přesný význam (překlad) slova influencer?
Původ slova je od anlického „influence“ [ˈɪnflʊəns] – vliv. Influencer je tedy někdo, kdo ovlivňuje nebo mění způsob, jak se ostatní lidé chovají.
Kdo nebo co je influencer?
Influencer je osoba, která má kolem sebe určitou sféru vlivu. Pokud influencer něco dělá a zveřejňuje o tom příspěvky, tak to inspiruje jeho okolí.
Jaké typy influencerů rozlišujeme na poli sociálních sítí?
Podle sociální sítě/webu, kde se nachází většina fanoušků/followers influencera, dělíme influencery takto:
- Facebook influencer (působí na své fanoušky zejména na Facebooku),
- Instagram influencer (působí na své followers na Instagramu),
- Youtube influencer (vliv přenáší pomocí svého kanálu na YouTube),
- Blogger (vliv přenáší pomocí známého blogu).
Jakým způsobem influencer ovlivňuje své okolí?
K inspiraci/přenosu myšlenky či vlivu dochází několika způsoby:
- Podprahově: Uživatelé sociálních sítí si prohlíží newsfeed svých oblíbených sociálních sítí a zkoumají nové příspěvky od lidí, které zde sledují a jsou jim sympatičtí. Pokud hovoříme o podprahovém ovlivnění, tak k tomu dojde tak, že novinku, novou aktivitu či produkt pojmou sledující jako svůj nápad. Následně se sledující (followers) vydají v reálném životě třeba na nákup nebo na místo, kde lze influencerem prezentovanou aktivitu provozovat.
- Vědomě: Sledující z cílové skupiny daného influencera jsou natolik loajální, že prakticky kupují a zkouší to, co jim jejich oblíbený influencer odprezentuje ve svých postech (příspěvcích).