Comerto / Odborné poradenství & školení / Odborné články / Jak fungují nástroje na získávání „lajků“ na Facebooku

Jak fungují nástroje na získávání „lajků“ na Facebooku

Článků o tom, proč nekupovat fanoušky na Facebooku (Ten, od koho si je koupíte, je totiž velmi pravděpodobně získá způsobem uvedeným v článku.), vyšlo dostatek. Tak jen pro připomenutí: Facebook kvůli množství obsahu, který na něj jeho uživatelé a stránky přidávají, snižuje organický dosah jednotlivých příspěvků na hodnoty okolo 10 %. V praxi to znamená, že kdykoliv přidáte zajímavý příspěvek, který nijak jinak nepropagujete, uvidí jej cca desetina vašich fanoušků.
Článků o tom, proč nekupovat fanoušky na Facebooku (Ten, od koho si je koupíte, je totiž velmi pravděpodobně získá způsobem uvedeným v článku.), vyšlo dostatek. Tak jen pro připomenutí: Facebook kvůli množství obsahu, který na něj jeho uživatelé a stránky přidávají, snižuje organický dosah jednotlivých příspěvků na hodnoty okolo 10 %. V praxi to znamená, že kdykoliv přidáte zajímavý příspěvek, který nijak jinak nepropagujete, uvidí jej cca desetina vašich fanoušků.

Víte že...

Pokud je část vašich fanoušků nakoupených (tudíž nemají o vaši stránku zájem), nebudou na vaše příspěvky nijak reagovat a sníží tím zaujetí příspěvku na hodnotu blížící se nule. To dokáže Facebook vyhodnotit a další vaše příspěvky bude zobrazovat méně a méně lidem. Naopak, jestliže fanoušky poctivě sbíráte mezi Vašimi zákazníky nebo cílovou skupinou, pak dobře napsaný a zajímavý příspěvek zaujme a bude se dál šířit mezi okruh potenciálních fanoušků - zákazníků.

Jak fungují systémy na automatické „lajky“?

DATA | jak-funguji-nastroje-ziskavani-lajku | 8-registrace-prispevku.jpg

Systémů pro výměnu sbírání fanoušků je velké množství (AddMeFastLike4Like, YouLikeHits) a všechny fungují na víceméně podobném systému: Vytvoříte si profil a sbíráte kredity. Za kredity poté lze nakoupit „sociální aktivitu“ ostatních uživatelů.

Systém AddMeFast je vcelku propracovaný a umožňuje zvolit následující možnosti:

  • Jaký typ „sociální aktivity“ požadujete (sdílení příspěvku, lajk pro příspěvek, lajk pro stránku).
  • Stát, odkud má sociální aktivita pocházet (Lze omezit pouze na ČR – kéž by to věděli správci Facebooku SPOZ před loňskýma volbama. Pak by nemuseli vysvětlovat, proč mají fanoušky z Turecka nebo Brazílie).
  • Stránku nebo příspěvek, na který má být aktivita směřována.
  • Celkové a denní limity kreditu pro daný příspěvek.
  • Počet kreditů (obvykle 2-10), které jste ochotni utratit za 1 aktivitu (Čím více nastavíte, tím více se bude váš příspěvek/stránka zobrazovat, ale logicky i více kreditu utratíte.).

Jak kredity získat?

 

K získání kreditů je potřeba lajkovat a sdílet stránky nebo příspěvky. Za každou takovou aktivitu Vám bude připočtený kredit. Výše připočteného kreditu závisí na částce, kterou si zvolil zadavatel příspěvku (poslední bod v seznamu výše). A nebo si kredity prostě koupíte za peníze. Jak je celý systém získávání kreditů jednoduchý, lze vidět ve videu v pravé části. 

Jak sami vidíte, jde o začarovaný kruh. K tomu, abyste propagovali (mezi mrtvé duše) svoje příspěvky, musíte lajkovat a sdílet příspěvky ostatních.

Je to k něčemu?

Ne. Žádný člověk nebude na svém osobním (nebo firemním) profilu sdílet stovky odpadních fotek, nebude fanouškem tisíců bezvýznamných stránek, protože by z toho neměl žádný užitek.

Všechny takto získané „sociální aktivity“ budou z falešných Facebook profilů a nikdo z falešného profilu u vaší firmy nenakoupí a ani ho nezajímá váš produkt.

Co z toho vychází: Nikdy nekupujte fanoušky, ani nevyužívejte výše uvedené systémy. Vůbec to vaší firmě nepomůže. Naopak. Ublížíte si a následky půjdou jen těžko napravit.

Jak to tedy dělat správně? 

A) Buďte Microsoft. Kofola. Nebo Škoda. Zkrátka společnost, která dlouhé roky buduje brand. A budují ho dobře. Takovým stránkám naskakují lajky samy.
B) Tvořte zajímavý obsah. Vymýšlejte originální příspěvky, soutěže (pozor na soutěžní mechanismus - pokud zvolíte systém „kdo získá nejvíce lajků, vyhrává“, pak velmi pravděpodobně někdo vyhraje vaši soutěž pomocí těchto systémů a "poctivé" soutěžící si tím naštvete), foťte, bavte, odhalujte zákulisí vaší firmy.

Otázka do pranice

Myslíte si, že lze podobným způsobem poškodit konkurenci? Že někdo investuje svůj čas, aby znehodnocoval Facebook stránky konkurenci? A jak se tomu lze z pohledu provozovatele stránky bránit? 

DATA | jak-funguji-nastroje-ziskavani-lajku | 3-sonetas.jpg

Proč se ptám? 

Protože jsem při testování AddMeFast narazil na následující stránky (chtěli po mém falešném profilu lajk), viz předchozí a následující screenshot.

DATA | jak-funguji-nastroje-ziskavani-lajku | 4-demero.jpg

Další odborné články

Mobile-first indexace, aneb proč se dnes neobejdete bez mobilní verze webu
12.11.2024
Zdeněk Bláha
Nedávná aktualizace Googlu z července 2024 představila zásadní změnu mobile-first indexace. Nově totiž budou z vyhledávání vyřazeny všechny weby, které nepodporují...
Podvodné zprávy na Facebooku a Instagramu: Jak ochránit Váš účet?
20.02.2024
Martin Mekyska
Neustále chodí na Facebooku, do Messengeru nebo na Instagramu falešné výstražné zprávy, že Váš profil bude zablokován. Dejte si pozor, ať nepřijdete o Facebook stránku,...
Nová generace obrázků a jeden monopol k tomu
07.11.2022
Václav Piták
Slyšeli jste už o obrázkových formátech WebP, AVIF nebo JPEG XL? Všechny tyto formáty patří do nastupující generace, kterou budeme na našich webech vídat čím dál...
Cookie lišta (dle nových pravidel) pro redakční systém Comerto
03.01.2022
Martin Sikora
Od ledna 2022 je nutné získat souhlas uživatele s použitím cookies či analytických nástrojů a ne jej o nich pouze informovat, jak stačilo doposud. Jak je to u našeho...