Comerto / Odborné poradenství & školení / Odborné články / Mobile-first indexace, aneb proč se dnes neobejdete bez mobilní verze webu

Mobile-first indexace, aneb proč se dnes neobejdete bez mobilní verze webu

Nedávná aktualizace Googlu z července 2024 představila zásadní změnu mobile-first indexace. Nově totiž budou z vyhledávání vyřazeny všechny weby, které nepodporují mobilní zobrazení webu a na mobilech se nevykreslí. Proč se dnes už skutečně neobejdete bez dobrého mobilního webu?
Mobile-first indexace, aneb proč se dnes neobejdete bez mobilní verze webu
Nedávná aktualizace Googlu z července 2024 představila zásadní změnu mobile-first indexace. Nově totiž budou z vyhledávání vyřazeny všechny weby, které nepodporují mobilní zobrazení webu a na mobilech se nevykreslí. Proč se dnes už skutečně neobejdete bez dobrého mobilního webu?

Zmiňovanou novinku upravující fungování mobile-first indexu krátce a stručně přiblížil John Mueller v příspěvku na blogu Googlu: „Od 5. července 2024 budeme weby procházet a indexovat pouze pomocí robota Googlebot Smartphone. Pokud obsah vašeho webu nebude přístupný pomocí mobilního zařízení, nebude již indexován.“ [↓1]

Tato proměna v procházení internetu, indexaci webů a viditelnosti ve výsledcích vyhledávání se u stránek bez optimalizace pro mobilní telefony promítne do snížení či úplného propadu viditelnosti, návštěvnosti, následně ztráty zákazníků i prodejů.

Mobile-first indexace, aneb proč se dnes neobejdete bez mobilní verze webu

Co je tzv. mobile-first indexace?

Mobile-first indexing je proces, během kterého roboti (tzv. crawleři) Googlu procházejí mobilní zobrazení webu, zaznamenávají obsah stránek a následně ho vyhodnocují [↓2].

Pojmenování tohoto způsobu procházení vychází z toho, že Google v indexaci upřednostňuje, jak se stránky vykreslují právě na mobilech, nikoliv na desktopu. To se odráží v extrémní důležitosti zobrazení webu na mobilu.

Co vedlo Google k aktualizaci a přechodu na mobile-first indexing?

Hlavním důvodem je, že se lidé přesunuli od stolních počítačů k mobilních obrazovkám, mnohem přesněji téměř dvě třetiny všech uživatelů přistupuje na internet přes mobil [↓3].

Pro představu uděláme krátký exkurz do historie, která přiblíží důvody přechodu k mobile-first indexaci:

  • Kolem roku 2010 dominovaly procházení internetu stolní počítače s 95% podílem, přičemž telefon k tomu používalo ani ne 5 % uživatelů.
  • Od té doby se však počet uživatelů smartphonů konstantně zvyšoval (zatímco těch desktopových padal), až se nakonec na přelomu let 2016 a 2017 obě skupiny vyrovnaly se zhruba 48% podílem
  • Přístupy z telefonů od té doby stále rostly, byť volnějším tempem, přičemž dnes v řijnu 2024 používá internet výhradně z mobilu téměř 62 % uživatelů, zatímco ze stolního počítače jen 37 %.

Graf se zvyšujícím se poměrem přístupu uživatelů na internet z mobilních telefonů

Logicky se proto rozhodl Google zvýhodňovat tzv. mobile-friendly weby, tedy takové mobilní weby, které poskytují kvalitní a plnohodnotný zážitek na smartphonech.

Naopak stránky, které se na telefonu nebo tabletu uživatelům nezobrazují správně a nabízejí jen lehce upravenou desktopovou verzi, jsou na tom z hlediska uživatelského komfortu a efektivity výrazně hůř. Méně přehledné, navigačně složité, neintuitivní, pomalejší a obecně těžko použitelné weby proto Google z indexace a vyhledávání vyřadil.

Proč se mobile-first indexace řeší až teď?

Ve skutečnost se nejedná až tak úplně o náhlou novinku, kterou nikdo z nás nečekal.

Google od svého vzniku až do poloviny 10. let procházel weby prostřednictvím tzv. desktop-first indexace. Nicméně bezpochyby zaznamenal boom smartphonů po roce 2010.

A tak v roce 2016, kdy majoritu přístupů převzaly právě mobilní telefony, započal přesun k mobile-first indexování [↓4]. Tehdy se jednalo o poměrně velkou aktualizaci Googlu, která se výrazně promítla do tvorby webů a optimalizace pro vyhledávače. Sami jsme se této postupné proměně indexace směrem k upřednostňování mobilních zobrazení webu věnovali v jednom z našich odborných článků [↓5].

A až teprve nedávno v roce 2023 byl dokončen kompletní přechod k mobile-first indexaci [↓6], s čímž se pojí i vyřazení těch webů z indexu, které jsou špatně špatně optimalizované pro mobilní telefony.

Jaké důsledky má stávající aktualizace mobile-first indexu?

V praxi se u webů bez korektní mobilní verze stránek promítne tato úprava indexace řetězcem několika negativních důsledků.

V lepším případě špatně vykreslené mobilní weby zaznamenají silnější pokles návštěvnosti z organického vyhledávání, v horším případě u webů bez mobilního zobrazení dokonce ztratí veškerou přirozenou návštěvnost z Googlu. 

Takovéto snížení online viditelnosti povede ke ztrátě návštěvnosti a posléze k propadu počtu zákazníků, což se nakonec negativně odrazí samozřejmě i v obratu.

Je tedy jedno, jestli správce o stránky několik let starostlivě pečoval, optimalizoval je pro vyhledávače a organika pro něj tvořila výrazný podíl návštěvnosti. Pokud dodnes takovému webu chybí použitelnost a přívětivost pro mobilní zařízení, pro Google je to jasný signál o nízké kvalitě.

V zásadě tak webům, které stále běží na starších formátech bez podpory mobilní verze, hrozí vymizení z Google vyhledávače [↓7]. To je naprosto zásadní změna pro firmy a podnikatele, kteří chtějí a potřebují být na internetu vidět.

Jak se připravit na mobile-first indexing?

Aby vaše stránky zůstaly přístupné, relevantní a snadno použitelné, je třeba investovat do mobilní optimalizace v širším měřítku. Taková optimalizace webu pro mobil se zakládá na vytvoření mobile-friendly webu [↓8], což podle Googlu v listopadu 2024 zahrnuje:

  • responzivní design (díky kterému lze na různých zařízeních s různou velikostí obrazovky zobrazovat automaticky přizpůsobovaný obsah; [8.1])
  • rychlé a korektní načítání obsahu (aby Google dokázal bez obtíží projít všechny stránky; [8.2])
  • přívětivé, intuitivní a konzistentní UI, tedy uživatelské rozhraní (které se sice pro mobilní weby může lišit od desktopových ve snaze o lepší uživatelskou zkušenost, avšak obsah by měl zůstat stejný; [8.3])
  • implementaci obrázků a videí dle současných standardů a dobré praxe (čímž se myslí vysoce kvalitní vizuální obsah, v podporovaných formátech, s neměnnou URL adresou a doplněným alternativním popiskem; [8.4])
  • existence ekvivalentních metadat a strukturovaných dat (u nichž je doporučována maximální shoda mezi verzí pro stolní počítače a mobilním webem; [8.5; 8.6])

Co dělat, když web na telefonech nefunguje?

Nevíte, jestli vaše stránky splňují standardy mobile-friendly webu? Máte pochybnosti, že váš e-shop nefunguje na mobilních obrazovkách tak, jak by měl?

V Comertu si uvědomujeme, že optimalizace pro mobilní telefony je dnes naprosto nezbytnou podmínkou k tomu, abyste byli vidět v online prostoru. Proto u jakékoliv tvorby nového webu nebo e-shopu, redesignu stávajících stránek, ale také při správě SEO a PPC aplikujeme principy přívětivých mobilních webů.

Ať už tedy potřebujete responzivní web nebo máte problémy s pomalým načítáním, obraťte se na nás a rádi vám s tím pomůžeme. Postaráme se, aby vám všechno perfektně fungovalo na mobilních zařízeních a zároveň abyste vynikli mezi konkurencí ve vyhledávání.

Co si z toho všeho odnést?

Google přechodem k mobile-first indexaci a zmiňovaným posledním krokem podtrhuje, že zůstat na špici v organickém vyhledávání znamená přizpůsobit se modernímu způsobu používání internetu. A to v tomto případě znamená zaměřit se na tvorbu mobilních webů a následně optimalizaci webu pro mobilní telefony.

Zdroje:

[1] Google Search Central, 2024. Mobile-indexing-vLast-final-final.doc. https://developers.google.com/search/blog/2024/06/mobile-indexing-vlast-final-final.doc

[2] Google Search Central, 2024. Mobile site and mobile-first indexing best practices. https://developers.google.com/search/docs/crawling-indexing/mobile/mobile-sites-mobile-first-indexing

[3] Statcounter Global Stats, 2024. Desktop vs Mobile vs Tablet Market Share Worldwide (Jan 2009 - Oct 2024). https://gs.statcounter.com/platform-market-share/desktop-mobile-tablet/worldwide/#monthly-200901-202410

[4] Google Search Central, 2016. Mobile-first indexing. https://developers.google.com/search/blog/2016/11/mobile-first-indexing

[5] Comerto, 2016. Google chystá pro mobily nový oddělený index. Kdo má stránky odladěny pro mobily, bude ve výhodě. https://www.comerto.com/poradenstvi-skoleni/odborne-clanky/google-chysta-pro-mobily-novy-oddeleny-index-kdo-ma-stranky-odladeny-pro-mobily-bude-ve-vyhode

[6] Google Search Central, 2023. Mobile-first indexing has landed - thanks for all your support. https://developers.google.com/search/blog/2023/10/mobile-first-is-here

[7] Search Engine Land, 2024. Google won’t index sites that do not work on mobile devices after July 5. https://searchengineland.com/google-wont-index-sites-that-do-not-work-on-mobile-devices-after-july-5th-442851

[8] Google Search Central, 2023. Mobile site and mobile-first indexing best practices. https://developers.google.com/search/docs/crawling-indexing/mobile/mobile-sites-mobile-first-indexing

Další odborné články

Podvodné zprávy na Facebooku a Instagramu: Jak ochránit Váš účet?
20.02.2024
Martin Mekyska
Neustále chodí na Facebooku, do Messengeru nebo na Instagramu falešné výstražné zprávy, že Váš profil bude zablokován. Dejte si pozor, ať nepřijdete o Facebook stránku,...
Nová generace obrázků a jeden monopol k tomu
07.11.2022
Václav Piták
Slyšeli jste už o obrázkových formátech WebP, AVIF nebo JPEG XL? Všechny tyto formáty patří do nastupující generace, kterou budeme na našich webech vídat čím dál...
Cookie lišta (dle nových pravidel) pro redakční systém Comerto
03.01.2022
Martin Sikora
Od ledna 2022 je nutné získat souhlas uživatele s použitím cookies či analytických nástrojů a ne jej o nich pouze informovat, jak stačilo doposud. Jak je to u našeho...
Business za časů korony: Dejte zákazníkům vědět, že máte otevřeno a že fungujete i za stávající situace
28.03.2020
Martin Mekyska
Právě se vám dostal do rukou stručný přehled doporučení a nápadů, jak podpořit či nastartovat prodej i v době, kdy musí být ze zákona zavřené provozovny a zákazníci...