Comerto / Odborné poradenství & školení / Odborné články / Nejčastější chyby při linkbuildingu

Nejčastější chyby při linkbuildingu

V poslední době narůstá počet lidí, kteří budují zpětné odkazy vlastními silami. Tito lidé ale velmi často chybují nebo dokonce netuší, co přesně dělají. Podívejte se proto na typické chyby linkbuildingu a současná doporučení odborníka na zpětné odkazy.
V poslední době narůstá počet lidí, kteří budují zpětné odkazy vlastními silami. Tito lidé ale velmi často chybují nebo dokonce netuší, co přesně dělají. Podívejte se proto na typické chyby linkbuildingu a současná doporučení odborníka na zpětné odkazy.

Jak analyzovat zpětné odkazy

Nečekejte, až Google „znehodnotí“ kvalitu Vašich stránek a ověřte si včas kvalitu svých zpětných odkazů. Pro základní kontrolu možná stačí bezplatné nástroje, ale pokud hledáte skutečnou odpověď, investujte do profesionální analýzy odkazového profilu, kdy specialisté na linkbuilding prověří jeho skladbu (katalogy, články, diskuze, komentáře, sociální sítě) a vyhodnotí oborovost, relevantnost a tvar zpětných odkazů pro konkrétní stránky (target page).

DATA | c_all | link-building.jpg 

Revize odkazového portfolia

Odstraňte nepřirozené odkazové portfolio, dřív než jej postihne Google Penguin. Problematické jsou zjevně koupené odkazy, netematické odkazy v patičkách a SEO lištách, v site-wide panelech nebo odkazy z webů, zapojených do různých affiliate programů. Čím více nepřirozených odkazů, tím větší možnost postihu.

Zkontrolujte anchor texty

Zabraňte vzniku velkého množství odkazů se stejným anchor textem. Některé změňte na URL či brandovou frázi, můžete promíchat slova, přidat předložky, skloňovat apod. Dosáhněte tak přirozenější podoby odkazového profilu.

Držte krok s aktualizací algoritmů

Vězte, že Google má nyní mnohem spolehlivější nástroje k odhalení nepřirozeného odkazového portfolia. Panda odhaluje uživatelsky nepřínosné stránky na základě on-page faktorů, Penguin se zaměřuje na off-page faktory.

Podívejte se na seznam aktuálních odkazů

Pro evidenci aktuálních odkazů je vhodný nástroj Google Webmaster Tools (možnost evidence odkazů z Facebooku) nebo Majestic SEO, kdy si můžete zobrazit třeba i konkrétní odkazy konkurentů.

Použijte nástroj Google Alerts

Google Alerts je velice šikovný pomocník nejen pro linkbuilding. Umožňuje výběr vhodných míst pro umístění zpětných odkazů, můžete jím nastavit upozornění pro Vaši značku, jméno, zájmová témata, Vaši nebo konkurenční URL, důležitá klíčová slova apod. Tento nástroj sice nemůže nahradit skutečnou analýzu, ale pokud se zaměříte např. na long tail výrazy, nebudete tolik zahlceni nepřínosnými výsledky.

Přesměrování stránek s odkazy

Jako nejjistější způsob trvalého přesměrování se doporučuje serverové přesměrování (hlavička 301). Přesměrované stránky kontrolujte, nefunkční nebo neplatné odkazy řešte. Kontrolujte, zda Googlebot při procházení Vašich stránek nenarazil na chyby s kódem 404.

Stačí rychlá analýza stránek?

Pomocí běžně dostupných nástrojů nebo pluginů můžete udělat rychlou základní analýzu, ale ani tak často nemusíte být sami schopni výsledky posoudit. Je třeba pochopit, co všechny metriky znamenají, musíte být schopni je ručně zkontrolovat a usoudit, zda je stránka vhodná pro odkaz na Váš web.

Jak optimalizovat interní odkazy

Vzhledem k tomu, že cílem interních odkazů je pomoci uživateli procházet web, měli byste pochopit, že klíčová slova ve vnitřních vazbách by měla být použita v případě, že mají pro uživatele smysl.

Jak zjistit, zda Vám odkaz přivádí návštěvníky

Je důležité vědět, kolik uživatelů přichází na web přes odkaz a jak se chovají. Odkazy, které generují konverze, Vám zobrazí nástroj Google Analytics, pokud ho máte správně nastavený.

Je negativní SEO problém?

Pokud jste zaznamenali strmý a nepřirozený nárůst odkazů či odkazujících domén, možná se jedná o tzv. negativní SEO (něčí snaha poškodit v očích vyhledávače Vaši stránku nebo celý web). Je to ale vůbec reálné? Testováním se skutečně prokázalo, že vytvořením mizerného obsahu se stovkami tisíc nekvalitních odkazů je to možné. V běžné praxi se ale tímto problémem nemusíte zabývat.

Čtivý textový obsah a přirozené SEO

Textový obsah musí být přirozeně čtivý. Přehnané SEO texty, které vypadají, jako by je napsal robot, návštěvníky nezajímají a záhy je opustí. Nečekejte, že na ně bude někdo odkazovat. Navíc vyhledávač hodnotí i délku návštěvy na stránce apod. (Google Analytics)

Pozor na duplikované texty a stránky

Ujistěte se, že zveřejňujete originální texty (použijte např. free program Copyscape). Duplikované texty mohou snížit rank a navíc – stránka, pro kterou budujete odkazy, může začít ztrácet pozice. Pokud Váš web obsahuje několik velmi podobných stránek (např. seznamy stejných produktů), můžete určit kanonickou stránku pomocí atributu rel="canonical".

Co dělat při penalizaci stránek?

Častým typem penalizace je snížení ranku nebo použití tzv. SERP filtru na nějaké důležité klíčové slovo, kdy Váš web náhle klesne o desítky pozic. Tato penalizace je často způsobena přeoptimalizováním např. v případě, kdy na web vede mnoho odkazů se stejným anchor textem. Oprava spočívá ve změně SEO strategie a dále je nutné vyřídit žádost o zrušení penalizace (žádost o nové posouzení), což je otázkou minimálně několika týdnů. V tomto případě se obraťte na SEO specialisty.

Problémům raději předcházejte

Pokud není SEO nebo linkbuilding Váš šálek kávy, raději se obraťte včas na specialisty, ušetříte si zbytečné výdaje za nápravu napáchaných škod.

 

Zdroj:

http://searchengineland.com/50-things-every-link-builder-needs-to-know-129580?utm_campaign=wall&utm_source=socialflow&utm_medium=facebook

Další odborné články

Mobile-first indexace, aneb proč se dnes neobejdete bez mobilní verze webu
12.11.2024
Zdeněk Bláha
Nedávná aktualizace Googlu z července 2024 představila zásadní změnu mobile-first indexace. Nově totiž budou z vyhledávání vyřazeny všechny weby, které nepodporují...
Podvodné zprávy na Facebooku a Instagramu: Jak ochránit Váš účet?
20.02.2024
Martin Mekyska
Neustále chodí na Facebooku, do Messengeru nebo na Instagramu falešné výstražné zprávy, že Váš profil bude zablokován. Dejte si pozor, ať nepřijdete o Facebook stránku,...
Nová generace obrázků a jeden monopol k tomu
07.11.2022
Václav Piták
Slyšeli jste už o obrázkových formátech WebP, AVIF nebo JPEG XL? Všechny tyto formáty patří do nastupující generace, kterou budeme na našich webech vídat čím dál...
Cookie lišta (dle nových pravidel) pro redakční systém Comerto
03.01.2022
Martin Sikora
Od ledna 2022 je nutné získat souhlas uživatele s použitím cookies či analytických nástrojů a ne jej o nich pouze informovat, jak stačilo doposud. Jak je to u našeho...